Brown, James L. ........................... Americal Co E 1/6th
Jacobs, Frederick C. Jr. ............... 4th Inf. HHC 2/8th
Kordek, Walter S.
Ortegren, Alan K.
Perkes, Kreigh T.
Shiver, Jesse E. Jr. ........................ 173rd Abn. Co E 3/503d
HG: Smith, Robert Jr. ................. Americal Co E (Recon) 1/20th
Wilson, Michael W. ...................... Americal Co E 4/21st HHC G2, G2 Air
Zanowick, Michael R. .................. Americal
HG: Zschunke, David F.
Deceased: ( 1 )
Downs, Clemens R. ( July 7, 2016 )
Casualties |
Click on the name and go to the Virtual Wall automatically. |
Rank |
Name |
Casualty Date |
Unit |
Vietnam Memorial |
Tactical NCO-SGT |
Alan Davis Groom |
October 11, 1969 |
Co C 2/2nd |
P17W66 |
SGT |
Douglas Raymond Ulm |
June 2, 1970 |
Co E 1/7th |
P 9W3 |
To Top of Page
Officers, Cadre and Other Graduates from this Class
CO Capt. Cosgrove James B.
XO 2LT Ewald, Frederic T.
TO 2LT Heckman, Glenn W.
TO 2LT Pierce, Randall W.
1SGT Powell, Carl L.
Senior TAC NCO PSG Campbell, Charles E.
TAC NCO SFC Harber, Donald M. Jr.
TAC NCO SFC Morton, Thomas H.
TAC NCO SSG Moore, Stephen E.
TAC NCO SGT Groom, Alan D...........................( Graduate of Class 31-69 B )
Asst TAC NCO SGT Moore, Gleason A..............( Graduate of Class 31-69 B )
Asst TAC NCO SGT Aguillar, Richard P............( Graduate of Class 31-69 B )
Asst TAC NCO SGT Styer, Wilbert A. Jr............( Graduate of Class 31-69 B )
Asst TAC NCO SGT Schmidt, George R.............( Graduate of Class 31-69 B )
Asst TAC NCO SGT Miracle, Ronald E..............( Graduate of Class 31-69 B )
DG=Distinguished Graduate
HG=Honor Graduate
DG-AG McGavin, Thomas A. Jr.
HG Bockholt, James A.
LG Bradford, Barton R. Jr......( Tactical NCO for Class 3-70 F )
HG Delton, Garry L.
HG Fine, Gregory
HG Hrdlinka, William J. III.....( Tactical NCO for Class 3-70 F )
HG Knisely, Collin K.
HG Ried, Robert J.
HG Smith, Robert W. Jr.
HG Zschunke, David F.
Names of the men we would like to find.
SERGEANT's
Aarhus, James A.
Adams, Lawrence P.
Adcock, Danny L.
Alexander, Arthur D. Jr.
Andrews, Donald R.
Ayers, James O. Jr.
Ball, Jay W.
Ball, Jerry H.
Bateman, Allen C.
Beblo, Charles S.
Beuhring, Ryan R. II
Biggs, Ramer L. III
Binkley, Thomas B.
Bockholt, James A.
Boland, Jimmie O.
Bradford, Barton R. Jr......( Tactical NCO for Class 3-70 F )
Broderick, Mark P.
Butler, Wayne E.
Cantu, Teodulo Jr.
Carrier, Darryl B.
Chitwood, Mark H. Jr.
Clark, John B.
Conn, Norman C.
Cooper, Terry L.
Cossey, Robert
Crawford, Richard L.
Damico, Peter P.
Daniels, Michael J.
Davidson, John H. III
Dean, Terry W.
Delton, Garry L.
Dicerbo, Louis M.
Dobie, Paul X.
Donnelly, John F.
Egan, James A. III
English, Ora W.
Fern, Donald J.
Fine, Gregory
Finkbeiner, Robert T.
Gaster, Dale E.
Gauthier, Thomas A.
Golec, Thomas
Goodson, Phillip D.
Goonan, Joseph T. Jr.
Grady, Thomas C.
Grayson, Robert G.
Guffey, Daryl W.
Hall, Charles S.
Hanlon, Joseph M.
Harden, Dennis
Hassey, Gerald T.
Healy, Kenneth A.
Henderson, Edward E. Jr.
Henshaw, Joseph H.
Hipsher, David L.
Hobbs, Leon
Holmes, Laurence H. Jr.
Hood, Frank L.
Hopper, Edward R.
Holye, Michael B.
Hrbacek, Frank J. Jr.
Hrdlicka, William J. III.....( Tactical NCO for Class 3-70 F )
Hutchins, Edward H.
Hutzler, Samuel L.
Ireland, Richard
Irwin, Aaron L.
Jensen, Franklin D.
Johnson, Charles D.
Johnson, James W.
Jorgensen, James A.
Joyce, Barry A.
Kelly, Robert A.
King, Thomas E.
King, William D.
Kirvan, Gary L.
Kmiec, James F.
Knisely, Collin K.
Kremer, Gerald J.
Lader, David G.
Latimer, Maurice W.
Lawler, Bobby C.
Lemay, James F. Jr......( Asst. Tactical NCO for Class 3-70 F )
Lindhe, Rodolph J.
Maholoc, Stephen F.
McGavin, thomas A. Jr.
McGuigan, Frank W.
McPherson, Harold M. Jr
Mitchell, George S. II
Mull, brent C.
Mundt, Samuel E.
Nelson, Byron
Nelson, Michael A.
Niemeyer, Carlos D.
Padgett, Dennis R.
Patton, Dan T.
Peters, Kenneth V.
Pickle, Kenneth G.
Pitteroff, Lawrence C.
Pittman, Melvin A.
Quilico, James A.
Rhodes, Daniel P. II
Ried, Robert J.
Roraff, Thomas A.
Ryder, Richard D.
Schell, Jerry L.
Schwantes, Gerald J.
Sebo, Joseph M.
Sherwood, Randy M.
Shirron, Clyde D. Jr.
Siess, William E.
Smith, David A.
Smith, Harris D.
Smith, James H.
Smith, Robert T.
Smith, Robert W. Jr.
Sossaman, Daniel M.
Spar, Richard L.
Stanley, Joseph W.
Stanton, John D. III
Stewart, Lonnie W.
Storey, Richard A. Jr.
Stormer, Gary N.
Strckland, Anthony T. Jr.
Ulmer, Leon W.
Waldbauer, Michael J.
Wanless, Peter N.
Weber, Milton P.
Wiler, Douglas E.
Williams, Stanley P. II
Winter, Clifford T.
Wittmer, Dale E.
Woster, Paul K.
Wright, Kenneth E.
To Top of Page
This Page was created in June 1998
by Budd Russell
Copyright © 1998-2022 N.C.O.C. Locator
BACK
|